sobota, 11 maja 2013

Idealne kwiaty na balkon wschodni, północny, południowy i zachodni

Dzisiaj dzielę się z Wami zestawieniem roślin na balkon, które przygotowałam w formie ściągawki, którą można wydrukować i zabrać ze sobą do sklepu ogrodniczego. Wymienione rośliny nadają się do uprawy w donicach i skrzynkach, czyli są idealne na balkon, a większość z wybranych kwiatów kwitnie przez całe lato. Podzieliłam je w zależności od stron świata i ilości słońca, którą preferują oraz zapotrzebowania na wodę. Dzięki takiemu podziałowi łatwo dobierzemy rośliny, które mogą być sadzone w jednej skrzynce ze względu na zapotrzebowanie na wodę. Jeśli jesteśmy zapracowane lub oprócz uprawy roślin kochamy także gotować i robić różne różności dla domu, warto wybrać rośliny, które nie potrzebują zbyt dużej uwagi (podlewania) i dobrze znoszą czasowe przesuszenie - zdecydowanie są to moje typy czyli rośliny z pierwszej kolumny :D Przy wyborze kwiatów do jednej skrzynki warto kwiaty stojące uzupełnić zwisającymi - wówczas efekt będzie powalający. Zdjęcia umieszczonych w tabelce roślin znajdziecie na tablicy Pinterest Projekt Kury, z odnośnikami do stron gdzie można poczytać o szczegółach uprawy danej rośliny. 

Wszyscy, którzy wybierają się na do sklepów ogrodniczych, koniecznie muszą wydrukować sobie poniższą ściągawkę i zabrać ją ze sobą!
rośliny na balkon wschodni, zachodni, północny i południowy

Poniżej instrukcja/przykład korzystania z tabelki roślin na balkony:

1. Jeśli wybieramy kwiaty do wspólnej skrzynki, a nasz balkon jest od strony zachodniej lub południowej i jesteśmy w stanie w miarę regularnie podlewać rośliny, wybieramy tabelkę nr 1

2. Jeśli nasz balkon jest od strony wschodniej lub północnej i chcemy wiedzieć, które rośliny generalnie lubią takie warunki, wybieramy tabelkę nr 2

Tabelka nr 1
Tabelka nr 2
      
Grupowanie roślin w powyższym zestawieniu nastąpiło w wyniku doboru najkorzystniejszych warunków dla danych roślin, co nie wyklucza, że np. roślina preferująca słoneczne stanowiska będzie sobie radziła także w półcieniu - wiele zależy także od rodzaju i wilgotności gleby. Często też niektóre rośliny bądź odmiany są bardziej lub mniej wymagające jak np. surfinia, która jest dużo trudniejsza w uprawie niż petunia czy calibrachoe million bells, mimo, że wyglądają podobnie. Mam nadzieję, że ściągawka okaże się przydatna, a już po weekendzie kilka przykładowych kompozycji z uwzględnieniem powyższej tabelki. 

Przy wyborze roślin korzystałam głównie ze stron:
www.swiatkwiatow.pl/
www.ogrod-amat.strefa.pl/
www.e-ogrody.pl/
www.zielonyogrodek.pl/
oraz swojego skromnego doświadczenia:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz