poniedziałek, 13 maja 2013

Odpowiednie skrzynki i donice na balkon

Jeśli jest to Wasz pierwszy sezon balkonowy to stoicie przed zadaniem zakupu odpowiednich skrzynek i donic. Pojemniki, nieważne z jakiego są materiału, powinny mieć otwory odpływowe i warstwę drenującą. Ja mam plastikowe skrzynki z Castoramy mające warstwę drenującą w postaci kratki na nóżkach, pod którą zbiera się nadmiar wody, dzięki temu korzenie nie gniją. Drenaż można wykonać samemu wysypując na dnie kilku centymetrową (w zależności od doniczki) warstwę z potłuczonych starych doniczek, keramzytu, żwiru lub innego gruboziarnistego kruszywa.

Tak wyglądają moje skrzynki na kwiaty. W zeszłym roku świetnie się sprawdziły, jedynie kolor bym zmieniła :)

Sadzimy kwiaty na balkonie

Natomiast tutaj kilka subiektywnie wybranych propozycji pojemników balkonowych z aktualnej oferty sklepów. Donice i skrzynki można podzielić na: 

Ceramiczne - (nie szkliwione) ze względu na swoją porowatość umożliwiają dolnej części rośliny oddychanie. Sadzimy w niej rośliny mające mniejsze wymagania pod względem wilgoci, ponieważ woda szybciej z nich wyparowuje. Są trwałe i estetyczne.  

Donica WIET TUS. Tu-1190 450 x 310 mm ceramiczna
Donica ceramiczna, 45x31cm - Andrewex, 56,90zł
Donica PROSTA XL CERMAX
Donica ceramiczna, 50x50x61cm - Leroy Merlin, 119zł 
Donica Snap Terra SDJ 351 400 x 350 mm ceramiczna MOKA
Donica ceramiczna 40x35 cm - Andrewex, 100,90zł
Metalowe - są odporne na czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Często stosowane są w nowoczesnych przestrzeniach. Ich wadą jest to, że z czasem niszczeją i wyglądają mniej atrakcyjnie, a w okresie letnim, należy chronić je przed bezpośrednim słońcem, gdyż mocno się nagrzewają co może zaszkodzić roślinom. 

SOCKER Skrzynka z uchwytem IKEA
Skrzynka stalowa, 19x51cm Ikea, 29,90zł
Doniczki metalowe wiszące, 24x27cm i 22x24cm - Allegro.pl , 14,56zł/2szt.
Hammered Aluminium
Donica metalowa - donica.com.pl

Syntetyczne - (plastik, żywica, włókna szklane itp.) - najtańsze i najbardziej popularne na rynku, dostępne w wielu kształtach i kolorach. Są lekkie, ale trwałość pojemnika zależy od jakości materiału. Występują w wariantach z systemem nawadniania roślin, który jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych osób. 

Donice Ecolite 270 x 580mm 88.009.58
Donica syntetyczna, 27x27x58cm - Andrewex, 118,90zł
donica duo
Donica syntetyczna 30x30x25cm - Flodesign, 34,90zł
Big_LT3378-3-P-1
Donica z włókna szklanego, 31cm, 43cm i 55cm - Allegro.pl, 298,95zł/ 3szt 
Donica włókno-cement
Donica włókno-cement, 32x32x53cm - Jysk,  85zł
Polirattan
Donica stal, polirattan, 36x36x70cm - Jysk, 115zł
Skrzynka z systemem nawadniania
Skrzynka z systemem nawadniania, dł. 80cm - Allegro.pl, 24,50zł

Drewniane i wiklinowe - dobrze izolują rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Są lekkie i naturalnie komponują się z roślinami. Aby długo służyły należy je impregnować. Często dla polepszenia izolacyjności drewnianych donic w czasie zimy, przed zasadzeniem roślin, wykłada się je styropianem.

donica na balkon
Donica drewniana - donice.com.pl
skrzynka na balkon
Skrzynka wiklinowa 45x16x19cm - Allegro.pl, 39zł
Kosz wiklinowy wiszący 30x30x16cm - Allegro.pl,  16zł

Kamienne - najcięższe i najdroższe pojemniki, ale także najtrwalsze ze wszystkich zaprezentowanych. Występują w wielu odmiennych stylach.

donica chronos
Donica kamienna 39x39x45 - Chronos
Kubric®
Donice kamienne - donica.com.pl
donica pulan
Donica kamienna 46x46x47cm - Pulan, 675zł

Uważam, że jeśli będziemy się trzymać jednej stylistyki to z powodzeniem możemy mieszać pojemniki wykonane z różnych materiałów na jednym balkonie. Ważne, aby pojemnik był odpowiednim tłem dla posadzonych w nim roślin i dobrze się z nimi komponował.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam Wam zdecydować jakie pojemniki kupicie na swój balkon, co nie jest łatwe przy ogromie aktualnych ofert sklepowych. Jeśli macie pytania czy wątpliwości to zadawajcie je w komentarzach, a chętnie Wam pomogę :)2 komentarze:

  1. fantastyczny blog! mam pytanie: jak przygotować donice aby przez zime przetrzymaly w nich rosliny? mysle o donicach drewnianych, potem warstwa styropianu (jak gruba? mam bardzo wolny balkon), potem folia (co zrobic aby folia na pewno nie przeciekla?), zwir i ziemia? czy cos jeszcze warto zrobic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za uznanie:) Jeśli chodzi o izolację donicy, styropian 2-3 cm w zupełności wystarczy. Pod tym linkiem znajduje się świetne, obrazkowe wytłumaczenie jak zaizolować donicę styropianem. Do tego należy jak w linku wyłożyć donicę folią i zrobić w niej otwory odpływowe (folia nie może być w 100% szczelna, ponieważ nadmiar wody musi mieć ujście - w przeciwnym wypadku może dojść do gnicia korzeni). Następnie należy wykonać drenaż tak jak w moim poście Sadzenie roślin w pojemnikach. W razie dalszych wątpliwości służę pomocą!

      Usuń