niedziela, 26 maja 2013

Skrzynka na balkon DIY - sadzenie roślin w pojemnikach

Czy tak jak ja cierpicie na nadmiar wolnego czasu i zamiast kupić skrzynkę na balkon wolicie ją zrobić? Proszę bardzo, poniżej opis jak krok po kroku zrobić skrzynkę balkonową z kobiałki po truskawkach.

donica zrób to sam

Potrzebne produkty:

- kobiałka po truskawkach
- spray w wybranym kolorze
- gruba folia (może być gruby worek na śmieci)
- keramzyt ogrodowy 
- ziemia uniwersalna
- nawóz długo działający + hydrożel
- kwiaty (w moim przypadku aksamitka i zawciąg nadmorski)

drewniana skrzynka DIY

1. Zaczynamy od sprejowania kobiałki tyloma warstwami ile potrzeba do osiągnięcia porządanego efektu i pozostawiamy do wyschnięcia - najlepiej na cały dzień.

donice na balkon

2. Przed przystąpieniem do sadzenia, roślinki należy umieścić w płytkiej wodzie by ziemia i  korzenie były mocno nawilżone. Dzięki temu nie uszkodzimy korzeni przy wyjmowaniu z doniczki, a roślina lepiej się przyjmie w nowej skrzynce.

idealna skrzynka na balkon

3. Wnętrze nowej skrzynki wykładamy grubą folia przyciętą do odpowiednich rozmiarów - tak by dochodziła do górnej krawędzi kobiałki. Na dnie skrzynki, wycinamy w folii drobne otwory (lub nakłuwamy) by był odpływ wody. 

keramzyt ogrodniczy

4. Na dno wysypujemy keramzyt ogrodniczy: 1-2 warstwy.

5. Wsypujemy na keramzyt ziemię, wcześniej wymieszaną (np. w misce) z nawozem długo działającym i hydrożelem i sadzimy w niej rośliny. W zeszłym roku zastosowałam hydrożel i nawóz długo działający w skrzynkach balkonowych. Uważam, że warto w nie zainwestować, zwłaszcza, jeśli nie należymy do obowiązkowych ogrodników i czasem zapominamy o podlewaniu i nawożeniu roślin.

skrzynka krok po kroku
Różowy zawciąg nadmorski i jasnożółta aksamitka 

6. Pamiętajcie, aby dobrze podlać rośliny po posadzeniu w skrzynce.

Powodzenia!

Ps. Ja mam zamiar powiesić swoje kobiałki na balustradzie przy użyciu drutów, ale nie wiem na ile kobiałki będą odporne na deszcz. Macie jakieś doświadczenia z tego typu skrzynkami?

3 komentarze:

 1. świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:) Teraz już wiszą na balustradzie na drucikach!

   Usuń
 2. pomysł jest rewelacyjny :) z chęcią zrobię takie dla siebie :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń